Světové Vánoční zajímavosti

Druhý článek s vánoční tématikou bych chtěla věnovat tradicím, zvykům, zajímavostem a třeba také podivnostem ze světa. Nová epizoda podcastu, která vychází již zítra, v pondělí 9.prosince, se zaobírám v prvních minutách také tradicemi, které máme u nás v česku. Do blogu bych Vám ale napsala jen to, co já sama jsem neznala a mohlo by Vás to třeba překvapit. POTOM pro Vás mám taky jednu výzvu!! No a hlavní a nejdelší část článku chci věnovat právě těm světovým záležitostem. Mnohem více o tom samozřejmě vykládám v podcastu, ve kterém s Vámi strávím několik desítek minut vykládání o tomto tématu.

I když nahrávám epizody na stejné téma, aby pasovaly k článkům, které vychází o den dříve /občas, ne vždy mám stejné téma i v podcastu/.. tak se snažím každé dělat trochu jinak.. nějak to pozměnit a nebo někde něco přidat, někde zase naopak ubrat. Nechci totiž aby to bylo úplně stejné. A to hlavně proto, že pokud je tady někdo, kdo čte mé články a zároveň si rád poslechne i podcast, tak aby to neměl úplně totožné a na stejné brdo. Tak snad se mi to alespoň trošičku daří. Ale to teď zase kecám úplně o něčem jiném!! než bych kruciiiii měla 😄 Tak už konečně pojďme na to dnešní téma.. 

Původně jsem zde chtěla zahrnout do článku i tradice, které všichni děláváme nebo je známe.. jako třeba zdobení stromečku, pečení cukroví, krájení jablíčka, jmelí a další spoustu krásných tradic, nakonec jsem se ale rozhodla, že Česku v tomto článku věnuji jen zajímavosti, které by Vás mohly překvapit a nebo o nich ani netušíte.

Začneme DOMA, tak ČESKO předveď se, co o tobě nevíme?

 1. Víte o tom, že kdysi se na Vánoce jedlo úplně něco jiného než to na co jsme zvyklí dnes?
  Několik dní před Vánoci se napekl chléb a vánočky. Štědrovečerní večeře se skládala z několika chodů – hrachová nebo čočková polévka, kuba – kroupy s houbami a česnekem, pukance s mákem a medem, hubík – nákyp s houbami. Ryba, ta na stole většinou chyběla. Kapr je tradičním vánočním jídlem až v 19.století a tato tradice k nám přišla z Vídně.
 2. Zapomenutý český zvyk, že nevíte o čem je řeč? to nevadí, jen tak se mu totiž neříká zapomenutý.
  Jedná se zvyk, který Vás má ochránit před blechami a štěnicemi. Na Štědrý den na noc pod polštář se má dát oříšek a druhý den ráno sníst.
 3. Přiznejte se, kdo z Vás ví, že u nás máme Muzeum českých Vánoc?
  Nachází se v Ořechu a věnuje se vystavování betlémů a vánoční výzdoby, ale hlavně se snaží své návštěvníky aktivně seznamovat s vánočními zvyky. Schválně kolik z Vás toto muzeum zná? Pokud Vás to zaujalo, určitě se koukněte na jejich webovky.
 4. Je tady někdo, kdo by si chtěl letos přivolat štěstí?
  Pokud jste na tuto otázku odpověděli ano, v minulosti bylo zvykem během štědrovečerní večeře sníst kousek okoralého chleba. Stejný účinek by ale měla mít i vejce, která byla snesená na Boží hod.
 5. A co jste v minulosti naopak neměli dělat aby se na Vás nelepila smůla?
  Pokud jste na sebe nechtěli upozornit smůlu a neštěstí, tak jste před půlnoční mší nesměli šít a plést.. jelikož by vaše dílo zničily myši, ale také praní prádla na Štědrý den nosí smůlu a neštěstí do rodiny.

Vánoční výzva s Peťou

Znáte nějakou Vánoční tradici s medem? Že ne? Tak já ano, díky průzkumu, který jsem si dělala pro tento článek a podcast jsem na jednu takovou tradici narazila. Pokud se umíte odvázat a chcete si užít trochu srandy, tak doufám, že se ke mě připojíte v mé výzvě, která se této tradice týká!!

Pokud si na Štědrý den namažete med na tváře, mělo by Vám to zaručit, že Vás druzí budou mít rádi. Alespoň takto se to praví.

Určitě už Vám muselo dojít o čem bude má výzva. Pokud se někdo ke mě chce přidat a zapojit se do vánoční výzvy, tak si stačí namazat med na tváře a vyfotit se. Potom už je na Vás jestli se s fotkou pochlubíte na instagramu a dalších sociálních sítích, nebo mi ji jen pošlete.

Pokud ji budete sdílet na instagramu, ať už ve feedu jako post nebo ve stories, tak mě nezapomeňte označit! Označte můj instagram @pethprivarova nebo podcastový instagram @zrnkazivota .. a přidejte hashtag #honeypethchallenge ..fotku mi ale můžete také poslat ať už na email: pethprivarova@gmail.com nebo taky na jeden z mých instagramů. Pokud se chce zapojit i někdo z mých kamarádů, tak můžete samozřejmě využít i messenger.
Já se do toho pustím i na instagram, aby byla sranda! Tak budu moc ráda, když se do výzvy pustíte semnou a rozzáříme na instagramu úsměv našim sledujícím😄.. věřím, že to všechny pobaví a že hlavně my se u toho pobavíme. A když už nic, tak to můžeme brát jako takový SELFCARE TIME s medovou maskou na pleť 😄..

Tak nezapomeňte 24.12.2020 jdeme do toho 🍯 #HONEYPETHCHALLANGE

No ale teď už pojďme na zajímavosti a tradice ze světa!

Dominikánská Republika & Vánoce

Dominikánci mají vánoční zvyk ANGELITOS – v překladu ANDÍLCI. Tuto tradici dodržují mezi přáteli, ve škole a ve mnoha firmách. Na papírky se napíší jména lidí, zamíchají se a každý si vylosuje papírek. Osobě, která je na papírku napsaná každý adventní týden tajně naděluje dárky. Ten, kdo dárky dostává se dozví od koho až po svátcích.

Švédsko & Vánoce

Nebudeme se zdržovat dlouho a jedeme dál, v zásobě mám ještě třeba švédsko. Jejich svátky začínají 13. prosince kdy oslavují den svaté Lucie a právě v tento den se u nich koná průvod kde zpívají koledy. Průvod vede dívka s korunou a svíčkama na hlavě.. má dlouhé bílé košile s rudou stuhou. S nadělováním dárků pomáhají dědečkovi Jultomtenovi skřítci Julnissaři. Na štědrovečerním stole pak švédi mají sušenou tresku a bílou omáčkou a k tomu mají kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem, kterému říkají vortbrot – znovu absolutně netuším jak se to čte, ale jestli tuhle epizodu poslouchá moje kamarádka a bývalá spolužačka Kakina tak prosím tě klárko, jak se to sakra čte? 😀

Řecko & Vánoce

Řekové Vánoční stromeček zdobí jen posledních pár desítek let, nebývalo to u nich zvykem. V minulosti totiž zdobili primárně lodě. A ulice v Řecku? Ty jsou plné malých koledníků, kteří vytvářejí krásnou atmosféru. Zpívají melodické skladby. Dárky jim naděluje svatý Mikuláš a to přímo do jejich postýlek.

Finsko & Vánoce

Ve Finsku dostanete na snídani rýžový nákyp, do nějž dávají zapečenou mandli. Ten kdo mandli najde, toho v následujícím roce čeká svatba. Dárky dětem nosí Joulu Pukki s doprovodem vánočních skřítků, kteří odnáší zlobivé děti do ledového království. Finové prý mají povinnost si přes svátky zajít odpočinout do finské sauny.

Francie & Vánoce

Zabrouzdám také do Francie. Dárky naděluje otec vánoc – Pére Noel, pro kterého chystají své vyčištěné boty před večeří. Do nich pak Pére Noel naděluje dárečky, a pokud ne do nich, tak je přivazuje stužkou k vánočnímu stromečku. 25. prosince probíhá den dobrých skutků kdy se hostí bezdomovci, sirotci nebo chudí..

Islandský zvyk na Vánoce

To, že hodným dětem které si nachystaly za okno botu nosí dárky skřítci, to Vám asi divné nepřijde. Ale to, že je důležité aby každý dostal něco nového na sebe jinak ho může sežrat vánoční kočka, to už mi tak úplně normální nepřipadá.😄

Tradiční rodiny v Bulharsku

Tradičně založené rodiny žijící v Bulharsku stolují na ubruse, položeném na zemi. Ubrus je ale ještě podložený slámou.. má se jednat o vzpomínku na chlév, ve kterém se narodil ježíšek.

Australové a vánoční soutěž

Pokud chcete v Austrálii zabodovat, tak si na Vánoce musíte do okna pověsit všechny přáníčka, které Vám dorazily. Pokud jich budete mít nejvíce, tak vyhráváte. Australané budou evidentně hodně soutěživí. Chtěla bych vidět nás, protože netuším, kdy naposledy přišlo Vánoční přání jinak než messengerem..

V Norsku pozor na čarodějnice

Norové schovávají pečlivě všechna košťata v domě. Podle legendy totiž vycházejí na Štědrý den zlé čarodějnice, které košťata hledají a chtějí se proletět.

Doprava na Mše ve Venezuele

V hlavním městě Caras navštěvují věřící již včasně ráno kostel. Začínají jej navštěvovat od 16.prosince až do Vánoc. Tou zajímavostí, kterou jsem zjistila je právě způsob, jakým se do kostelů dopravují. Jezdí totiž na bruslích, do 8 hodin rána jsou dokonce uzavřené některé cesty, aby se dostali tam i zpět bezpečněji.

Co mají pavučiny co dělat s Vánoci?

Podle pověsti v Ukrajině kdysi dávno žila žena, která si nemohla dovolit ani ozdobit vánoční stromeček. Když její děti ráno na Vánoce vstaly, byl stromeček celý ověšen pavučinami, které se za rozbřesku proměnily ve zlato a stříbro. Pověra tedy zní, že pokud na Štědrý den nejdete pavučinu, přinese vám štěstí.

Televizní plamen v USA

Jelikož americké zvyky zřejmě budete znát ze školy nebo z všemožných filmů, rozhodla jsem se, že Vám také řeknu spíše nějakou zajímavost, než abych Vám jen čistě řekla, jak to tam chodí. V USA totiž od roku 1966 jedna z NY televizí vysílá po celý Štědrý den záběr na oheň v krbu. Asi se budete ptát proč a já pro Vás mám samosebou i odpověď. Vysílání je určené pro děti, které žijí v domech či bytech bez komínu, aby nesmutnili, že se k nim nemůže dostat Santa Claus.

Švýcarské divadlo

Ve Švýcarsku se vesnice v předvánoční době promění v živé adventní kalendáře. Na každý dům totiž přijde řada, majitelé domu pak přes okno uspořádají mejdan pro ostatní občany vesničky.

Vánoční kyblík v Japonsku

Pro Japonce, není Štědrý den svátkem, ale i tak si nějaké zvyky vytvořili. Jedním z nich je návštěva KFC, kde slaví se speciálním vánočním kyblíkem plným smaženého kuřete.

Nekonečné rozbalování dárku v Dánsku

Dánové mají tradici balit dárky do dvaceti vrstev vánočního papíru. Obdarovaný člověk se teda při rozbalování dárku pořádně namaká.

V Polynésii se vyplatí věřit

Na některých ostrovech v Polynésii roznáší dárky vánoční krab s obrovskými ostrými klepety, kterými rozřeže každého, kdo by na něj nevěřil.

To by bylo pro dnešní článek vše. Napsala bych toho mnohem více a moc ráda, ale to by ten článek byl moc moc dlouhý. Pokud by byla nějaká tradice nebo zajímavost ze světa, ale klidně i z Česka, kterou znáte a já ji třebas nezmínila, tak mi určitě napište a dejte vědět. Budu moc ráda a ráda si to počtu.

Klidně bych v příští epizodě podcastu věnovala pár minut právě vašim příběhům, nebo zkušenostem, které mi dáte vědět a můžete se tak s nimi podělit i s druhými. Tak mě napadá, že bych mohla v mém podcastu a občas v nějaké té epizodě udělat udělala takovou sekci od vás pro vás nebo od vás pro nás? Netuším jak to přesně nazvat, ale popravdě se mi líbí, jak ptávě toto zní.

Byla bych za to moc ráda, nejen proto, že se na mé tvorbě budete podílet i vy, ale také proto, že bych se o Vás také něco dozvěděla a zjistila tak třeba i nějaké novinky a věci, které neznám. Myslím si, že je to skvělá možnost jak si se mnou a mnoha dalšími navzájem vyměnit naše zkušenosti a sdílet radosti ale třeba i starosti, které nás potkaly.

Takže budu vážně moc ráda, když mi dáte vědět a zapojíte se. Těším se na každou Vaši zprávu, komentář nebo cokoliv, co mi od Vás přijde.

Doufám, že se jste se dneska dozvěděli něco nového, třeba i zajímavého a že se Vám tato vánoční edice líbí. Pokud by mi někdo chtěl dát jakoukoliv zpětnou vazbu ať už co se týče mě nebo mě a nebo jen reagovat na něco co padlo právě v dnešním článku či epizodě mého podcastu, tak budu moc ráda. Můžete mi napsat na instagram – pethprivarova nebo podcastový instagram zrnkazivota, na email pethprivarova@gmail.com a nebo tady na blog.

Ještě Vám chci určitě zmínit, že chystám pro Vás ale i pro mě takovou jednu věc, kterou Vám snad brzy řeknu. Ale teďka už Vám chci hlavně poděkovat za to, že jste dnešní článek dočetli až do konce a budu se těšit zase za týden!

PS. Nezapomeňte se na štědrý den vyfotit s medem na tvářích!! 😀

ODPOČET – DO VÁNOC ZBÝVÁ
Příspěvek vytvořen 73

2 komentáře u „Světové Vánoční zajímavosti

  1. Tak to jsem ráda, že jsi se dozvěděla něco nového 😀 já byla taky strašně překvapená když jsem si dělala průzkum 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek