Absolutorium – stres – zdraví

Shrnout tři roky studia do dvou týdnů nebyla žádná sranda.
Řeknu Vám, jsem ráda, že je to za mnou.
Bylo to neskutečně vyčerpávající a no vždyť to se vše dozvíte v tomto článku.

Vezmu to asi od samotného začátku. Na VOŠce jsem se ocitla v podstatě nějak náhodou, souhrou několika okolností. Každopádně jsem věděla, že nastupuji na obor Sociální práce a sociální pedagogika. Důležité je asi říct, že mě tady táhla hlavně ta pedagogika.

Co osud nechtěl, v prváku jsme se dozvěděli, že od nového školního roku budou tyto dva obory, které studujeme zvlášť. Já a pár spolužaček jsme začaly polemizovat, že bychom šly jen na tu pedagogiku, kdyby to šlo a no však asi chápete, táhlo mě to tam. Co Vám budu povídat, nakonec jsme dostali možnost udělat nějaké testy a pokud splníme vše potřebné mohly bychom přejít a studovat čistě sociální pedagogiku. Ale ? JÁ! TA HLAVNÍ, KTERÁ POŘÁD CHTĚLA PŘEJÍT, jsem zůstala na oboru sociální práce. Pecka, vůbec bych to nečekala 😀
No a teď Vám píšu článek po úspěšném složení absolutoria (závěrečných zkoušek) a ke všemu se samýma. JAKO TOTO? Sama to nechápu, jak se to stalo a jak jsem to zvládla.

Abych trochu přiblížila mou přípravu na absolutorium.. to byla jedna velká katastrofa, řekla bych že to pro mě bylo horší než maturita. Alespoň ta příprava ano, ten samotný den zkoušek a obhajoby byl oproti maturitě skvělý.
Já sama jsem se teda rozhodla, že si na učení nechám dva týdny. To přece musí stačit.. Jenže to jsem nevěděla, že v momentě kdy se začnu učit, začnu přemýšlet nad vším jen ne nad vypracovanými otázkami. Rozhodla jsem se, že si všechny otázky přepíšu. Každý den 10 a že tím se to naučím více, jelikož to více vnímám. Tak to mi vyšlo, vše jsem stihla během týdne přepsat. V ten moment se ale dostavily stresy, že se to nemůžu stihnout naučit, ani kdybych chtěla. (Evidentně jsem to zvládla 😀 )
Pondělí – Od dalšího týdne jsem si pak dala 15 otázek na každý den (5 otázek z každého odborného předmětu). Říkala jsem si super, to není zase tak hrozné, to půjde. Pondělí šlo, dokonce mě celé odpoledne potom můj přítel zkoušel a říkal, že to je v pohodě, že to umím. V ten den mě to trochu uklidnilo.
Úterý – To jsem ještě nevěděla, že úterních dalších 15 otázek mi do hlavy nepůjde absolutně, a že se na to nedokážu vůbec soustředit. Den byl kratší, měla jsem tréninky takže jsem na učení neměla tolik času jako jindy.
Středa – Popravdě i ani nevzpomínám, jak mi šlo učení ve středu, ale vlastně asi dobře, protože ve dvou předmětech byly některé otázky, které bych zvládla odvykládat asi i bez učení… no bodejť by ně, když jsem psala závěrečnou práci, která zahrnovala i tyto témata,
Čtvrtek – … je to tady, v ten den přišla krize. Ne moje, ale mého těla. Už mi dalo najevo, že to nezvládá. Vím, že jsem zapomínala pít.. jíst. Že jsem snědla snídani a pak až někdy oběd, což bylo snad vše co jsem snědla. A ono asi od 7 od rána do večera sedět jen nad učením a stresovat se, není úplně zdravé. Takže jsem se ráno vzbudila a byla jsem nepoužitelná. Měla jsem zvýšenou teplotu, neskutečné bolesti břicha a totální nechuť cokoliv dělat. Byla jsem unavená a úplně mrtvá. Takže se o mě celý den doma všichni starali a já se nenaučila vůbec nic. Asi to mé tělo potřebovalo, prospat se pořádně bez stresování, prostě jen vypnout.
Pátek – byl to obrat o 90%, bylo mi mnohem lépe než ve čtvrtek a zvládla jsem se alespoň učit a číst si vypracované otázky, které jsem měla v plánu na učení ve čtvrtek. Ale jasně pořád jsem byla slabá a unavená, takže z postele jsem nevylezla (to až do pondělí)
Sobota – těšila jsem se na soustředění, které jsem měla mít odpoledne. Měly jsme mít balet a vůbec že vypnu od učení a budu se věnovat tanci. No bohužel, mé tělo mi to nedovolilo. Jediné co jsem v sobotu zvládla bylo opět ležet v posteli a číst si otázky. V sobotu jsem teda vzala do ruk poprvé 22 otázek do angličtiny. (Nebudu kecat zvládla jsem si je všechny přečíst asi tak jednou, ty těžší dvakrát.
Neděle – den, kdy jsem chtěla vše opakovat. Číst si všechny otázky ať už do odborných předmětů, angličtiny nebo si pročíst svou obhajobu práce. Opět nastoupilo mé naivní já. Možná jsem si pročetla ty nejtěžší otázky do angličtiny, ale tím jsem asi skončila. Vlastně se pletu, po obědě jsem zvládla ještě projet rychle něco z práva. Pak už jsem celé odpoledne jen ležela a spala.. při každém pokusu o čtení si věcí ke zkouškám se mi zavíraly oči a úplně mě štípaly. V ten moment jsem si vzpomněla na můj nedávný rozhovor s kamarádkou, která mi říkala, že u učení na zkoušky neustále usíná a já ji oponovala, že to mě se teda nikdy nestalo. Bylo vtipné si na to vzpomenout 😀
Na řadu přišel poslední den před absolutoriem. Hello pondělí .. a můj nejvíc stresující den, myslím si, že můj Míša ze mě musel mít opravdu radost (čtěte nervy). Vyváděla jsem a stresovala asi jak nejvíce jsem mohla. Každopádně okolo 16h už jsem učení vzdala a řekla si, že spíše potřebuji klid a odpočinek, že mě čeká náročný den.

V tom, že mě čeká náročný den jsem se teda nepletla. Po 7 hodině jsme musely být ve škole a v 7:40 už jsem šla na přípravu k první zkoušce, což byla angličtina. Prezentace o praxi, shrnutí mé absolventské práce a téma, které jsem si vylosovala. Po odvykládání tohohle všeho jsem vylezla ze třídy, oddechlo se mi hodně. Spadla ze mě na chvíli nervozita, než jí vystřídal neskutečný strach z toho nejtěžšího, což byly odborné předměty. Na férovku jsem si v životě nebyla jistější, že nic neumím, jako v ten moment 😀
Po dlouhém čekání mě zavolali na přípravu na odborné předměty. Vytáhla jsem si číslo 6, když jsem zjistila otázky ke všem 3 předmětům, v ten moment mi spadl kámen ze srdce, hlavou už mi jen běhalo, tak tohle musím dát. Tohle přece v hlavě mám ! 😀
No odešla jsem s pocitem, ty vogo aspoň na tu nejhorší známku to být musí! No následovalo další dlouhé čekání na mou obhajobu. Nebyla jsem na to vůbec připravená, ale spoléhala jsem na to, že má práce nebyla katastrofa a mluvit přece umím. Tak jsem to nějak odříkala, odpověděla na všechny dotazy, které na mně padly, trochu jsme se tam i zasmály a já odcházela z té třídy vcelku spokojená a hlavně o 100 kilo lehčí, že už mám všechny části za sebou. Pak už jsem jen neskutečně dlouhou dobu čekala na to, až všechny holky odvykládají své obhajoby a my se mohly dočkat výsledků.

Nakonec to nějak uteklo, a my všechny v ten den, jsme to zvládly s vyznamenáním!! Samy jsme tomu nemohly uvěřit. Bylo to překvapení a doteď mi to asi ještě nějak nedošlo 😀
Musím říct, že v den absolutoria jsem nebyla ani z poloviny tak nervózní, jak jsem si myslela, že budu. Musím říct, že jsem na sebe pyšná! Na všechny z nás, že jsme to zvládly.

Za týden mě čeká vyřazení absolventů, bohužel bez rodičů a známých, což mě mrzí, ale co se dá dělat. Teď už to musím jen vstřebat a užít si to. Ale hlavně to oslavit!

Chtěla jsem Vám tak ve zkratce popsat mé dva týdny učení a učení, ale přiblížit Vám taky, jak trošku probíhalo naše absolutorium a říct, že ZDRAVÍ je důležité. Ani titul Vám nestojí za to, abyste se odrovnaly, protože já mám pořád žaludek dost špatný a budu jej dávat dokupy asi ještě nějaký ten pátek. Takže nezapomínejte jíst a pít! Ale taky si dělat pauzy a trávit během učení čas i jiným způsobem..třeba se jít projít. 🙂 Věřte mi, tak jak jsem se cítila vyřízená.. to už znovu zažít nechci. Takže pokud vše půjde jak má a já za rok budu dělat státnice, tak sama sobě slibuji, že se už takhle neodrovnám!

PS. Mám pro Vás jeden skvělý tip, který mi docela pomohl. Když jsem si nahlas četla otázky, poprvé jsem si to vždy nahrála na diktafon do mobilu, a když jsem zrovna neměla čas na čtení nebo jsem byla unavená a mé oči už by to nezvládly, tak jsem si pustila nahrávku otázky, kterou jsem zrovna chtěla a poslouchala jsem to třeba při chystání si věcí nebo jen při ležení. Mi to celkem sedlo a poslouchala jsem to víc, než jsem čekala.
Je tady někdo, kdo tohle dělá? Chystá se to někdo vyzkoušet? Pokud ano, tak mi dejte vědět, budu ráda.


Mějte se všichni krásně,
budu se těšit u dalšího článku!

Vaše P.

Příspěvek vytvořen 66

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek